Kadınlara ‘çocuk doğurun” çağrısı yapan Kim gözyaşlarına boğuldu

Son devirde bayanlara “Daha fazla çocuk doğrurun” davetleriyle dikkat çeken Kuzey Kore Devlet Lideri Km Jong Un, binlerce bayanla bir ortaya geldiği aktiflikte gözyaşlarını tutamadı.

Ülkede doğum oranlarının gerilemesi nedeniyle bayanlara davetlerini artıran Kim, Ulusal Anneler Buluşması etkinliğinde binlerce bayanla bir ortaya geldi.

Ulusal gücü korumak için yeni bebeklerin doğmasına muhtaçlık duyduklarını kaydeden Kim, bunun “kadınların görevi” olduğunu söyledi. Duygusal geçen aktiflikte Kuzey Kore önderinin vakit zaman gözyaşlarını tutamadığı ve mendille gözlerini sildiği görüldü.

Kim, bayanlara çocuklarını “komünist değerlerle” yetiştirme daveti da yaptı.

Buluşmada klasik kıyafetler giyen bayanların da Kuzey Kore önderiyle birlikte ağlaması ve konuşmayı dakikalarca alkışlaması dikkat çekti.

NÜFUS KRİZİ

Nüfusunun 25,7 milyon civarında olduğu iddia edilen Kuzey Kore’de 1990’larda yüz binlerce kişinin vefatına yol açtığı düşünülen kıtlığın, doğurganlık oranında önemli düşüşe neden olduğu tabir ediliyor. Ülkede nüfusun 2070 yılına kadar 23,7 milyona kadar düşeceği, bunun da iş gücünü önemli biçimde etkileyeceği iddia ediliyor.

Kuzey Kore, üç ya da daha fazla çocuğu olan ailelere fiyatsız konut, eğitim ve besin yardımında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir