Netanyahu: Yahya Sinvar’ın evini kuşattık

Tel Avi ve Hamas ortasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ederken İsrail Başbakanı Netanyahu’dan kritik bir açıklama geldi.

Netanyahu, Hamas’ın Gazze’deki önderi Yahya Sinvar’ın konutunun kuşatıldığını söyledi.

İsrail Başbakanı, “Dün, güçlerimizin Gazze’de her yere ulaşabileceğini söyledim. Güçlerimiz bugün Sinvar’ın konutunu kuşattı. Meskeni onun kalesi olmayabilir, ve kaçabilir lakin onu yakalamamız an meselesi” dedi.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, kapsamlı akın düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı

İsrail’de 7 Ekim’deki ataklarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna nazaran, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara ataklarında 83, Lübnan hududunda ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail akınlarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i bayan olmak üzere 16 bin 248’e yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarında 263 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında birtakım hastaneleri bastı. Taarruzlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik hücumlarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile hudutta girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

Bu sırada iki taraf ortasında 7 günlük bir insani orta mutabakatına gidildi. Muahede kapsamında Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir hür bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta insani ortanın bitmesinin çabucak akabinde Gazze Şeridi’ne yönelik hücumlarına tekrar başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir