TESKON’dan site sakinlerine aidat uyarısı

Konut siteleri için aidatların belirleneceği genel şura devri gelirken, site sakinlerinin sonradan mağduriyet yaşamaması için bu toplantılara katılması ehemmiyet taşıyor.

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu (TESKON) Genel Lideri Yahya Sağır, ekseriyetle aralık ve ocak aylarında düzenlenen genel şuralar öncesi, apartman ve site idareleri ile kat maliklerinin dikkat etmesi gereken hususlara ait değerlendirmede bulundu.

Site yani ana gayrimenkulün tapu sicilinde kayıtlı olan idare planında toplantı tarihinin belirlenmiş olabileceğini bildiren Sağır, idare planında tarihin yer almaması durumunda olağan genel konseyin yılın birinci ayında toplandığını aktardı.

Sağır, birden fazla site, rezidans ve apartman idaresinde bu toplantılar öncesi ön çalışmalara başlandığına işaret ederek, “Bu süreçte kat malikleri, idare planını ayrıntılı biçimde incelemeli. Genel heyet tarihlerinin belirlenmesi ve aidat paylaşımının ne formda yapılacağı üzere değerli kararlarda idare planı dikkate alınıyor. Olağan genel konsey toplantısından evvel kesinlikle site idare planının dikkatlice okunması gerekiyor. Şayet ellerinde idare planı yoksa idare konseylerinden talep edebilir yahut ana gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünden sağlayabilirler.” diye konuştu.

Site idarelerinin de bu süreçte mali hesapları denetim etmesi gerektiğini tabir eden Sağır, “Hesapların doğruluğunu sağlamak ismine faaliyet raporları, mali tablolar ve kontrol raporlarının eksiksiz hazırlanmasının sağlanmasına dikkat edilmeli.” dedi.

Sağır, idarelerin her yıl hesapları kapatıp, genel konseyde bu sonuçları kesinlikle kat maliklerine sunması gerektiğine dikkati çekti.

‘KAT MALİKLERİNE MALİ BİLGİLER VERİLMELİ’

Yönetimlerin, kat maliklerinin yahut onların temsilcilerinin siteyle ilgili mali tablolar konusunda bilgi sahibi olmalarının sağlaması gerektiğini aktaran Sağır, “Bu mali tablolar; banka, kasa ve stok hesapları, işletme projesinin idare planına uygunluğu, borçlandırmaların projeye uygunluğu, güce ait kullanımlar, faturaların karşılaştırılması, çalışanların birikmiş kıdem tazminatlarının hesaplanması ve SGK ödenmelerin yapılıp yapılmadığı üzere konuları içeriyor. Ayrıyeten genel heyetlere yeni periyot işletme bütçesi de sunuluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağır, site idarelerinin, genel heyet toplantılarına ait davette bulunması gerektiğini de bildirerek, “Bu davette toplantı tarihleri ve gündemin ne olduğunun yazılması gerekiyor. Kat mülkiyetine tabi taşınmazlarda, kat maliklerine imzalattırılacak bir davet metni yahut bir taahhütlü mektupla genel heyetin toplanacağı bildirilmeli.” diye konuştu.

Sağır, kelam konusu davetle birlikte mevcut periyot gelir-gider ve faaliyet raporu, kontrol raporu, yeni devir iddiası işletme projesinin de bildiri edilmesi gerektiğini vurguladı.

Apartman ve sitelerin fazla bağımsız kısımdan oluştuğuna, yüksek katlı ve çok bloklu yapılar haline geldiğini belirten Sağır, “Kat maliklerinin kendi özel ve iş ömürleri günümüzde çok ağır bir hal almıştır. Genel konsey toplantılarına ilgileri de azalmıştır. Toplantıların kat maliklerini huzursuz etmeden verimli bir biçimde onların en az vaktini alacak formda tamamlanması gerçek olacaktır. Genel konsey süreçleri kat malikleri için daha şeffaf ve anlaşılır hale getirilmeli.” sözlerini kullandı.

TOPLANTIYA KATILMAYANLAR BİLGİLENDİRİLMELİ

Sağır, genel heyet toplantısının tutanak ile kayıt altına alınması ve görüşülen hususlara itirazlar varsa bu kayıtların da düzgün tutulması gerektiğini belirterek, toplantıya katılmayan kat maliklerine, alınan kararlar ve kabul edilmiş yeni devrin işletme projesinin bildiri edilmesi gerektiğini de kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir