Türkiye karşıtı ABD’li Senatör Menendez köşeye sıkıştı: Altınlar çalıntı çıktı

ABD merkezli yayın kuruluşu NBC News, ABD’li Senatör Bob Menendez’e yönelik rüşvet soruşturmasında konutunda bulunan külçe altınların, yıllar evvel bir iş adamının konutundan çalınan ve daha sonra bulunan altınlar olduğunu, bunun iş insanı ile Menendez ortasındaki “rüşvet” irtibatına dair delil olacağını yazdı.

NBC News’in haberine nazaran, İş İnsanı Fred Daibes, 2013’te polise başvurdu ve New Jersey’in Edgewater semtindeki konutundan 500 bin dolar nakit parası ve 22 külçe altının çalındığını bildirdi. Polis daha sonra olayla irtibatlı 4 kişiyi yakaladı ve Daibes’e altınları tekrar iade edildi. Bu süreçte Daibes altınların seri numarasını polise bildirdi.

Resmi polis raporlarında, Menendez’e yönelik “rüşvet” suçlaması kapsamında bu yıl meskeninde ele geçirilen 2 altının Daibes’in altınların seri numarasıyla eşleştiği görüldü. Öte yandan, Menendez’in eşi Nadine Menendez’in de daha evvel sattığı 2 külçe altının 2013’teki olaydaki altınlarla birebir seri numarasına sahip olduğu kaydedildi.

Söz konusu gelişmenin, Menendez ile Daibes ortasındaki rüşvet alışverişine en değerli delili sunacağı düşünülüyor.

NBC Hukuk Analisti Danny Cevallos, “Tüm bunlar, Senatör Menendez için berbat haber. Zira kanıt zinciri bu noktadan sonra kolay çözülecek gibi” yorumunda bulundu.

EVİNDEN KÜLÇE ALTIN VE NAKİT PARA ÇIKMIŞTI

Bob Menendez’e 22 Eylül’de New York Güney Bölge Federal Mahkemesine sunulan 39 sayfalık iddianamede, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti.

Evindeki aramada bulunan altın külçeler ve zımnî nakit paraların yanı sıra Menendez’in, bilhassa Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde kelam sahibi olan Senato Dış İlgiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a resmi yardımlardaki tesiri ile New Jersey’deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği bağlantılar, iddianamede dikkati çekmişti.

Suçlamaların sonraki gününde Senato Dış Bağlantılar Komitesi Başkanlığı misyonundan ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen baskılara direnerek Kongre’deki koltuğundan istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresinde Türkiye aykırılığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki siyasetlerinden rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir