Venezuela-Guyana gerilimi büyüyor: Maduro’dan petrol talimatı

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, komşusunun topraklarının üçte ikisi üzerinde uzun müddettir devam eden hak tezini sürdürmek için devlet şirketlerine Guyana tarafından yönetilen topraklardaki petrol yataklarını ve madenleri işletme talimatı verdi.

Maduro’nun dün gece yaptığı konuşma, Guyana’da Venezuela’nın güçlü bir petrol alanına erişimi denetim eden uzak Essequibo bölgesini ele geçirmek için güç kullanabileceğine dair kaygıları arttırdı.

Venezuela ile komşusu Guyana ortasında yüzyıldan fazladır süren ihtilaflı Esequibo bölgesindeki gerginliğin artması bölgeye dair tasaları de yükseltiyor. ​​​​​​​Bölge, Guyana’nın ortalarında bulunan Esequibo Irmağı’nın batısında yer alıyor.

MADEN ZENGİNİ BÖLGE

Yüzölçümü yaklaşık 160 bin kilometrekare olan, 125 bine yakın nüfusu bulunan Esequibo varlıklı petrol rezervlerinin yanı sıra altın, kömür ve pahalı taşlara sahip olmasıyla biliniyor.

Devlet televizyonunda konuşan Maduro, “Guyanalı imtiyazlarla faaliyet gösteren tüm şirketlerin rastgele bir süreç yapmasını yasaklamak için özel bir yasa öneriyorum” dedi ve yasa geçtikten sonra “Guyana’nın geri çekilmek için üç ay müddeti olduğunu” kelamlarına ekledi.

Maduro ayrıyeten Essequibo’yu kendi topraklarının bir kesimi olarak gösteren yeni Venezuela haritalarının yayınlanması talimatını verdi.

Bunun üzerine Guyana Cumhurbaşkanı Irfaan Ali mevzuyu çarşamba günü BM Güvenlik kuruluna ve Milletlerarası Adalet Divanına bildireceğini söyledi. Ali, gece geç saatlerde televizyonda yayınlanan konuşmasında “Guyana Savunma Kuvvetleri yüksek alarm durumundadır. Venezuela kendisini açıkça yasadışı bir ulus ilan etmiştir” dedi.

NE OLDU?

Esequibo bölgesinin kendisine ilişkin olduğunu savunan Venezuela hükümeti, 3 Aralık’ta, komşu ülke Guyana ile ihtilaflı bölgeye ait düzenlediği referandumda halkın yüzde 96’sının dayanağını almıştı.

Pazar günü resmi sonuçların açıklanmasının akabinde Maduro, “Bu referandum bağlayıcıdır ve halkın yetkisini kabul ediyorum” dedi.

Amerika kıtasındaki petrol zengini iki ülke ortasında yaşanacak bir çatışma, Maduro ile yakınlaşmaya odaklanan ABD Lideri Joe Biden idaresi için yeni bir kriz manasına gelebilir.

ABD Dışişleri Bakanlığı pazar günkü oylamaya başlangıçta düşük tonlu karşılık verirken Venezuela ve Guyana’yı “anlaşmazlıklarına barışçıl bir tahlil aramaya devam etmeye” çağırdı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir