Yatağında ölü bulunan Gamze’nin anne ve babasıyla ilgili yeni karar

Bodrum ilçesinin Mazı Mahallesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan Gamze Sakallıoğlu, 24 Ocak 2022’de saat 07.30 sıralarında, argümana nazaran kendisini uyandırmak için odaya giren annesi Turcen Sakallıoğlu tarafından yatağında hareketsiz bulundu.

İhbarla meskene gelen sıhhat takımı, Gamze’nin hayatını kaybettiğini belirledi. Sıhhat sorunu bulunmadığı belirtilen Gamze’nin boynunda izler olduğu tespit edildi. Muğla İsimli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsi süreçlerinin akabinde Gamze’nin cenazesi, 2 gün sonra Çamlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi.

BOYUN KEMİKLERİ KIRILMIŞ

Jandarma Cürüm Araştırma Timi (JASAT) tarafından konutta yapılan incelemede sonucunda Gamze’nin ömrünü yitirmesi, kayıtlara ‘şüpheli ölüm’ olarak geçti. Gamze Sakallıoğlu’nun otopsi raporunda boyun kemiğinin kırık olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine anne Turcen ve baba Mehmet Halil Sakallıoğlu gözaltına alındı. Jandarmadaki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Sakallıoğlu çifti, Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Çift, 4 ay tutuklu kalıp, isimli denetim kuralıyla tahliye edildi.

GİZLİ ŞAHİT İTİRAFI

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, sonradan isminin Lale Cengiz olduğu belirtilen zımnî şahidin itirafı üzerine olayla ilgili yine çalışma başlattı. Yeni elde edilen kanıtlar sonucu Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında bir defa daha gözaltı kararı çıkarıldı.

26 Ekim 2022’de Sakallıoğlu çifti, İstanbul’da katıldıkları televizyon programının akabinde gözaltına alındı. Çift, süreçlerinin akabinde Bodrum’a getirildi. Jandarma takımları, yeni kanıtlar ışığında, birebir gün Gamze Sakallıoğlu’nun amcası E.S. (55), kuzeni G.S. (32), ağabeyi Mefar Sakallıoğlu (37), yengesi N.S. ve hakkında yakalama kararı bulunan erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen R.K.’yı Bodrum’da, ablası Fatma Köse ile eniştesi D.K.’yı (30) ise Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına aldı.

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Turcen- Mehmet Halil Sakallıoğlu çifti, ‘kasten öldürme’ cürmünden tutuklandı, başkaları ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, hususla ilgili soruşturmasını tamamladı. Hazırlanan iddianamede, anne ve baba için ‘nitelikli taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi. Öteki tutuksuz sanıklar için ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İddianamede yer verilen İsimli Tıp Kurumu raporuna nazaran Gamze’nin mevt nedeninin boyun kemiğinin kırık olmasından kaynaklandığı belirtildi.

İZLEDİĞİ POLİSİYE SİNEMASINDA CİNAYETİN KANITLARINI YOK ETMEYE ÇALIŞMIŞ

Dosya kapsamında kuşkulu Turcen Sakallıoğlu’nun tutuklu kaldığı müddet boyunca birebir koğuşta itimat duyduğu şahısların şahit olarak sözlerine başvuruldu.

Tanık Lale Cengiz, şunları söyledi;

*Turcen Sakallıoğlu’nun koğuşta dışlandığını ve yalnız kaldığını gördüm. Ben de genelde yalnız olduğum için tanıştık. Sohbetimiz ilerledi. Gamze’nin vefatından yaklaşık 20 gün sonra koğuştaki cümbüşte Turcen’in oynayarak eğlendiğini gördüm. Bu hareketi dikkatimi çekti.

*Güven duydukça birtakım hususları anlatmaya başladı. Birden çok bireyle para karşılığı bağa girdiğini, Gamze’nin de gördükleri nedeniyle kendisini tehdit ettiğini söyledi. Bunu söylediğinde Gamze’yi öldürmeyi düşündüğünü anladım. Hatta ‘Gamze görmeseydi, duymasaydı, beni de yakmazdı’ dedi.

*Gamze’nin de para karşılığı bağa girdiğini, daha evvel kürtaj olduğundan bahsetti. ‘Delil bırakmadıysan bir daha da bir şey çıkmaz’ dedim. Polisiye bir dizi izlediğini, olayın üzerini nasıl örtmesi gerektiği konusunda gereğince bilgi edindiğini söyledi.

“BENİM NE YAPACAĞIM AŞİKÂR OLMAZ, SEN BANA MUKAYYET OL”

Tanık Lale Cengiz, tabirinin devamında şunları söyledi;

*Olayı öğrenebilmek için, olaydan sonra kendisini kurtarıp, kurtaramadığını ve her yeri temizleyip temizlemediğini sordum. Bunun üzerine o gece boyunca uyumadan her yeri temizleyip, kendisine dair hiçbir iz bırakmadığını söyledi.

*Bir anlık boğuşma sonucu Gamze’nin gece saat 01.00 civarında can verdiğini, yatağa taşıdıktan sonra sabah cesedini yatakta bulmuş üzere yaptığını söyledi. Hatta ‘Keşke cesedi götürüp, ormana atsaydık’ dedi.

*Olay sonrası Gamze’nin boyun ve göğüs kısmında gördüğü morlukları anlattı. Neden morardığını sorunca boğuşma sırasında dizleri üzerine çöktüğünü söyledi.

*Koğuşta çıkan bir hengamede diğer bir bayanı dizleri üzerine çöküp, boğazladığını gördüm. Daha sonra ona, hengamede, Gamze’ye yaptığı şeyin birebirini hengame ettiği bayana da yaptığını söyledim.

*Koğuşta kendisini sinirlendiren bireylere karşı beni uyarıp, ‘Lütfen beni tut, benim ne yapacağım aşikâr olmaz, her şeyi yapabilirim. Sen bana mukayyet ol’ diyordu. Anladığım kadarıyla aile içinde çarpık bağları var.

*Her şeyden çok paraya değer veriyor. Kendisi ceza yese bile kocasının dışarıda olması halinde mal varlığı ile kendisini rahat ettireceğini düşünüyor. Bu nedenle kocasının bu olayda bilgisi varsa dahi ceza almasını istemediğini düşünüyorum.

İddianamede kapalı şahidin, olayı anne Turcen Sakallıoğlu’nun anlattığı kadarıyla öğrendiği, hasebiyle Mehmet Halil Sakallıoğlu ile ilgili detay vermemiş olabileceği de vurgulandı. Hayatın olağan akışı çerçevesinde kendisinden daha genç ve dinamik olan birinin öldürülmeye çalışılması durumunda karşılık vermesi üzerine yaşanacak arbedede sanık Turcen Sakallıoğlu’nun kızı Gamze’yi tek başına rastgele bir yara almadan boğarak öldüremeyeceği, hasebiyle Mehmet Halil Sakallıoğlu’ndan yardım aldığı söz edildi.

GAMZE’NİN TELEFONUNDAN, ÖLMEDEN 5 DAKİKA EVVEL ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAF ÇIKTI

İddianamede, Gamze’nin vefatından 5 dakika evvel 00.55’te cep telefonunun ön kamerasıyla çekilmiş fotoğraf tespit edildiğine de yer verildi. Siyah imaj olan fotoğrafın arbede sırasında ya da telefonu almaya çalışırken ezkaza çekildiğinin anlaşıldığı ve kuşkulu Turcen Sakallıoğlu’nun olayı kendisine anlattığını beyan eden zımnî şahidin, bir anlık boğuşma gerçekleştiği ve Gamze’nin saat 01.00 civarında can verdiğini söylediği sözündeki beyanlarıyla örtüştüğü iddianamede belirtildi.

Öte yandan, Gamze’nin meyyit olarak bulunduğu odayı olağanda kullanmadığı ve o odada hiç uyumadığının tespit edildiğine de yer verildi. İddianamede, anne Turcen ve ona yardım ettiği argüman edilen baba Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında ‘nitelikli taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edildi.

ÜÇÜNCÜ KERE HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu çifti bugün Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü sefer hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya tutuklu Sakallıoğlu çiftinin kızları Fatma Köse, Zahide Mıstık, oğulları Mefar Sakallıoğlu ve avukatları da katıldı.

Duruşmada mahkeme lideri sanık ve müşteki avukatları dinledi. Turcen Sakallığlu’nun ve Mehmet Halil Sakallıoğlu akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığı konusunda Manisa Ruh ve Hudut Sıhhati Hastanesi’nden rapor talep edilirken, Turcen Sakallığlunun 15 gün hastanede izlenilmesi ve nezaret altında tutulması istendi.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 31 Ocak tarihine erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir